Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Četiri jahača srpske ekonomske apokalipse

Komentari (63) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 18 jul 2014 12:44
dr mr
Još tokom Živkovićeve vlade je bilo domaćih ekonmista koji su upozoravali na precenjeni kurs dinara i vapili za devalvacijom dinara. Još Đinđićeva vlada je vodila javne finansije RS bez završnog računa i to se stanje uobičajilo sve do pre par godina, o čemu je često javno iznosila podatke Borka Vučić. Ogroman je bio pritisak javnosti na obe Koštuničine vlade za ubrzanjem rasta i standarda, jer je proizvedeno opšte uverenje da je premijer spor, a mi bi smo imali mnogo brži rast da se vodi agresivnija politika rasta standarda. Ilić je obnovio rekordan broj puteva u Srbiji, a opšta hajka na njega je usledila zbog projekta autoputa Horgoš-Požega. Sredstva za Koridor 10 su razvučena pod upravom SPS, a svi koji su Ilića satirali zbog njegove politike, nemo su gledali kako Mrka upropašćuje pare za Koridor 10. Najzad, od 2008. godine ja Cvetkovićeva vlast na sav glas objavila da je kriza nša šansa ili da će zaobići Srbiju. Zašto se o svemu tome u ovom tekstune govori?
Preporuke:
59
5
2 petak, 18 jul 2014 12:50
Dragan
Lopurde lažovi i sluge belosvetskih debeloguzana, otimaju od srpske sirotinje i daju belosvetskim bogatunima, malo im je! Malo im bilo zemlje na grobu.
Preporuke:
52
2
3 petak, 18 jul 2014 12:55
Ekonomski jahači apokalipse
Usuđujem se da u svemu a pre svega samim pretpostavkama autora protivrečim u potpunosti! Fiskalna sfera je samo jedna od sfera celokupne ekonomije, stoga ono što on analizira je na potpunom fonu neoliberalnih ekonomista i stezanja kaiša koji zagovaraju, otuda njegova ideološka premisa čini besmislenom dalju analizu na ovu temu.
Umesto ovog bloga i autora, preporučujem dokumentarni film grupe autora koji se zovu Ekonomisti otpadnici (jer nisu mejnstrim ekonomisti) koji se upravo tako i zove Četiri jahača apokalipse.
Šteta što je autor samo pozajmio naslov a ne i koncepte superiorne analize ovih ekonomista. On je na drugoj strani na strani mraka i ovakvi članci su svakako peti jahač apokalipse u stručnom pogledu!
Preporuke:
75
9
4 petak, 18 jul 2014 13:02
Pedikir
Dakle ovo je članak na temu umirućeg pacijenta čije zdravstveno stanje analizira "stručnjak" za pedikir, da li je urastao nokat doveo do kome pacijenta! U tom smilsu recept malo antibiotika na nokat i koma je prošlost! Gubljenje vremena, pri tom je članak činjenično netačak, odlaskom Koštunice, plate u javnom sektoru drastično su povećane a naročito se to odvijalo za vreme vlade žutih osnivanjem agencija gde su radili partijski ljudi sa platama od po 2000 EURa dok su isti kvalifikovani u javnim službama često i odgovornije poslove radili za 800 EURa, za Koštuničino vreme su radili na proseku za privredu za 400 EURa. Ali autor ionako ne zna o čemu priča, pa nije ni čudo što barata pogrešnim podacima...da je samo to, ni po jada, nego potpuno pogrešni rezultati diktiraju i pogrešne preporuke.Prihodna strana je poenta, povećanje proizvodnje, ali autor dotle ne dobacuje...
Preporuke:
47
5
5 petak, 18 jul 2014 13:05
dr mr
Da dodaM: Autor je zaboravio da navede Dinkićevo besomučno subvencionisano zapošljavanje domaćih radnika u stranim firmama poput korejske Jure. zaboravio da pomene strane subvencije za grinfild investicije iz EU, koje je nakon 2000 sve do krize finansirala Evropska banka za obnovu i razvoj, čime je direktno izazvala nelojalnu konkurenciju kod nas i oterala u propast gomilu domaćih preduzeća, za koje subvencija nije bilo, niti su teoretski mogle da ih ostvare. Zatim, zaboravio je nakazni sistem subvencija u poljoprivredi "po hektaru", a ne po učinku. Sasvim je zaboravio SSP i uopšte, nije naveo ni jednu od mera koje su kod nas razvile nelojalnu konkurenciju u korist bogatih stranih investitora, a katastrofalne po domaće privredne subjekte. Zaboravio je i sistem avansne naplate PDV, koji je ugušio domaće malo i srednje preduzetništvo. I najzad, zaboravio je da su dve Koštuničine vlade i pored svega, uspele da se izmigolje iz aranžmana MMF-a.
Preporuke:
56
2
6 petak, 18 jul 2014 13:06
...
...bazirano na netacnostima ali do kraja dosledno americkoj ekonomskoj misli koju praktikuje ceo fiskalni savet Srbije. Da malo znaju osvrnuli bi se oko sebe makar na kontinentalni deo Evrope i preuzeli potpuno druga resenja, ali oni su anglofili nista drugo i ne znaju da postoji sem njihove dr Pavle Petrovic, Djuricin i ekipa sa Ekonomskog / stipendije na americkim univerzitetima na kursevima kako po americkom receptu napraviti banana zemlje u Africi i Jugoistocnoj Evropi. Poslusnici i slugeranje, sramota za ekonomsku nauku, lobotomicari novih generacija studenata na Ekonomskom
Preporuke:
60
3
7 petak, 18 jul 2014 13:08
dr mr
Da rezimiram. Da, postoječetiri jahača apokalipse, ali, evo koji su to jahači apokalipse:1. Komunističko poslovanje iz doba SFRJ oslonjeno na strane neproduktivne zajmove, kojeg su nastavile Đinđićeva i Živkovićeva vlada. 2. NATO bombardovanje, odliv humanog kapitala i otimačina Kosmeta gde je naša imovina u vrednosti od 1000 milijardi evra. 3. Dobrovoljno stavljanje pod aranžman MMF‚a kojeg je izvršila Cvetkovićeva vlada.4. Omogućenje razvoja nelojalne konkurencije u korist firmi iz EU, što je zapečaćeno SSP-om.
Preporuke:
59
7
8 petak, 18 jul 2014 13:40
Zdravka
Koga intersuje alternativna ekonomska (čitaj slobodna) ekonomska misao preporučujem ovaj sajt
http://rwer.wordpress.com/2014/07/17/krugman-and-mankiw-on-the-loanable-funds-theory-so-wrong-so-wrong/
Preporuke:
32
1
9 petak, 18 jul 2014 13:40
robokap
Autor prvo zaboravlja da je prvo ukinuto 25% za tzv.topli obrok pa su plate u lokalnoj samoupravi pale na 250-3oo evra za LjUDE SA FAKULTETOM:.Moj bračni drug počinje sa radom u lokalnoj samoupravi 2001 na mestu radnika koji je otišao u penziju. i u službi ih je tada bilo ČETVORO.Partijsko -Rođačkim zapošljavanjem danas ih ima JEDANAEST:Od toga ČETVORO je zapšljeno od 2012.Nije bolje ni u drugim službama sada su to UGLAVNOM MEGATRENDOVCI I INI PRIVATNI FAKULTETII NORMALNO PARTIJSKA KNjIŽICA:I što je najgore ovi primljeni posle 2012 po ceo dan FEJZBUČE.Gluvare po ostalim kancelarijama sa istim takvim ili su na TROSATNIM PAUZAMA.Svesni PARTIJSKE ZAŠTITE nikoga ne ZAREZUJU NI 1% a čak se i NjIHOVI ŠEFOVI I NAČELNICI BOJE da im nešto narede jer mogu budu kritikovani ili ribani od ČELNIKA OPŠTINEJER SU TO NjIHOVI PARTIJSKI NEDODIRLjIVI PULENI I CINKAROŠI:
Preporuke:
59
1
10 petak, 18 jul 2014 13:57
FEFA
odakle je autor je stecište neoliberalne misli u ekonomiji, autor je pripadnik kvantitativnih metoda što je besmisleno ali trend na Zapadu, FEFA je još drastičnije i posvećenije od Ekonomskog u Kameničkoj ideološki opredeljena ka neoliberalnoj teoriji i nisu čuli ni za Štiglica, ni Piketija, ni norvešku ili nemačku ili austrijsku ekonomsku misao
Preporuke:
41
4
11 petak, 18 jul 2014 13:59
KRLE
Zaboravili ste mozda i najvazniji razlog ekonomskog propadanja- PRECENJEN KURS DINARA!!!
Preporuke:
22
7
12 petak, 18 jul 2014 14:02
Trećepozivac
Bravo!Alal vera na doktoratu!Ovaj čovek je otkrio da ako u praznom novčaniku jedine dve tri preostale novčanice ne rasporedimo pravilno po njegovim praznim pregradama - postadosmo siromasi.Inače, tekli bi nam med i mleko. Najveća odlika svih analiza svih naših finansista oduvek je bila i ostala - tačan zbir netačnih podataka.
Preporuke:
35
4
13 petak, 18 jul 2014 14:09
dr mr
Zaboravili ste mozda i najvazniji razlog ekonomskog propadanja- PRECENJEN KURS DINARA!!!

Nismo Krle, pogledajte komentar skroz gore. To je prvo zlo koje nam se desilo posle Petog oktobra 2000, a autor je naravno i to zaboravio.
Preporuke:
20
3
14 petak, 18 jul 2014 14:50
Grgur
Meni je, bar, sasvim jasno šta se u Srbiji događalo zadnjih nekoloko decenija. Glavni akter svega viđenog bio je srpski narod. Sve što se na ovim prostorima desilo, posledica je naše svesti. Kome, onda, treba da se žalimo? Sami sebi?
Preporuke:
17
26
15 petak, 18 jul 2014 14:55
dr mr
Glavni akter svega viđenog bio je srpski narod. Sve što se na ovim prostorima desilo, posledica je naše svesti.


Nije. Posledica je nasilnog uvo]enja i koruptivnog održavanja (stranim zajmovima)komunističke vlasti, NATO bombardovanja, otimanja Kosmeta i stranih ucena.
Preporuke:
32
4
16 petak, 18 jul 2014 15:20
Tema kursa
Precenjeni kurs odgovara stranim privredama i uvoznicama, dakle reč je o udruženom zlo...inačkom poduhvatu koji Jorgovanka dosledno radikalno nastavlja kao i sve što nastavljaju i uništava srpsku privredu. Dakle Jorgovanka nije relikt niti sledbenik PETOG OKTOBRA, već produkt Šešeljev i radikala devedesetih jer ipak je većinu svog života provela u radikalima, to što je sada u SNS potpuno je irelevantno.
Preporuke:
33
7
17 petak, 18 jul 2014 15:25
...
dr mr je u potpunosti u pravu jer u memoarima dr Dragoslava Avramovića najzad je otkrivena velika komunistička tajna vezana za reforme 1965 kada su Titu dati američki dolari da ih propere. Dakle, mrzioci petog oktobra a branioci komunizma i socijalizma Slobinog ili čijeg god treba da znaju da je vododelnica 1948 politički a 1965 je ustoličena praksa pranja dolara na jugoslovenskom tlu. ps. ko nije gledao Marić je to rekao da je svojim očima video u memoarima dr Dragoslava Avramovića u emisiji Ćirilica - ja lično znam to od potomka visokog funkcionera ozne, takođe mi je pričao da je Ratko Dražević kada je trebao novac odlazio do Marselja u diplomatskoj pošti prenosio kokain i dobijene dolare donosio Titu
Preporuke:
32
4
18 petak, 18 jul 2014 15:38
dr mr
Da dodam kako je Labus u svojstvuministra finansija unilateralno prihvatio sve kamate za neskrivljenu docnju SRJ u isplati duga (zbog sankcima OUN), potom zaključio novi aranžman s pariskim, pa londonskim klubom. Svojim očima sam gledao i slušao Đelića 2003. (u prisustvu Labusa) kad je izneo ekspoze o tempu isplate reformisanog duga, kojim je trebalo da se sasvim razdužimo do 2007. godine. Kad, 209. godine, Srbija opet prezadužena, Cvetković radosno saopštava: "imamo prostora da se još zadužimo, jer naš dug nije ni blizu 65% BDP-a". I krenulo se u besomučno zaduživanje. A naše finansijske vlasti krenule u spasavanje bankarskog (privatnog) sektora, radi čega je isti Labus poslat u Beč, da se sporazume sa stranim finansijerima naše zaduženostioko toga. Srbija danas nema razvojnu banku, a najavljuje se osnivanje banke, koja treba da preuzme i narodnim kapitalom da finansira potraživanja tih zelnaša koje oni nisu u stanju da naplate. Ni sve ovo autor članka ne pominje.
Preporuke:
37
0
19 petak, 18 jul 2014 15:40
dr mr
@ Tema kursa
Sasvim se slažem sa vašom poslednjom tezom.
Preporuke:
24
1
20 petak, 18 jul 2014 15:51
boban
Politikom precenjenog Dinara "drzava" Srbija svake godine direktno krade od svojih gradjana oko 2 milijarde Evra.
Svi koji menjaju stranu valutu su drasticno osteceni vestacki jakim Dinarom.
Jak Dinar narocito odgovara uvoznicima (...Todoric,Merkator...) I stranim bankama .
Preporuke:
27
2
21 petak, 18 jul 2014 16:30
Goran Radosavljević
Dragi komentatori,

Sviđaju mi se vaši komentari, bar oni pristojni. Naravno, ne slažem se sa svime što ste napisali, ali cenim svačije mišljenje. Međutim, imajte u vidu da se ovaj tekst odnosi samo na najveće uzroke fiskalnog propadanja. Dakle samo fiskalnog, ne ekonomskog. Originalni naslov je vezan za fiskalnu apokalipsu, ne ekonomsku. To je mnogo šire. Analizirani su, po meni, najveći fiskalni problemi koje sam ja uspeo da kvantifikujem. Monetarna politika nije predmet. Slažem se da je katastrofalna, ali nije moja tema. Subvencije investitorima (često i kvazi investitorima) je po meni bilo loše, ali su negativni efekti finansijski dosta manji, pa ne ulazi, po meni, u top tri. I konačno, razmatra se period posle 2004. godine, jer su fiskalni problemi u čitavom periodu bili slični, pa mogu da se grupišu. Ne tvrdim da pre toga nije bilo većih problema (liberalizacija npr.), ali jednostavno nije predmet teksta.

P.S. Čuo sam za Štiglica, predajem po njegovoj knjizi Javne finansije
Preporuke:
20
35
22 petak, 18 jul 2014 17:48
fristajlo
Da se u ovoj zemlji poštuju zakoni- oni koji su izazvali ovo stanje bili bi krivično gonjeni, jer su to radili namerno.
Preporuke:
29
0
23 petak, 18 jul 2014 17:52
Štiglic
Verujem da niste pročitali jer se to iz vašeg teksta ne vidi, druga Štiglicova novija i daleko važnija dela za današnjicu - Sunovrat (Freefall Free Markets and the Sinking of the Global Economy) i Cena nejednakosti (Price of Inequality- most comprehensive counter argument to both neoliberalism and laissez faire theories), tu biste mnogo toga drugačijeg našli na temu fiskalne politike i promenili vizuru.

Za pohvalu je što čitate naše komentare a još pohvalnije što na njih nalazite za shodno da odgovorite.

No kvantitativna ekonomija je bazirana na premisama i modelima koje ne mogu da izdrže ozbiljno logično propitivanje, u tom smislu ako dozvolite još jedan autor - australijanac Stivi Kin - Debunking economics obavezno štivo za teoretičare modela ekvilibrijuma.

Svesno ili ne svejedno, ali reč je o viziji ekonomije koja je finalni metak u eliminaciji evropske socijalne države zbog gramzivosti 1%, koju promovišete i vi i fiskalni savet služeći interesima van Srbije.
Preporuke:
31
1
24 petak, 18 jul 2014 17:53
dr mr
Živi nam bili autore... Većinu komentara ne bi smo postavili da u naslovu ne stoji "ekonomska", već samo fiskalna" apokalipsa. U svakom slučaju, avansna naplata PDV i Dinkićeva poreska reforma pre Koštunice nedostaje u jednoj dobrojfiskalnoj analizi. Suviše dobro znam kako je teško obuhvatiti preciznom kvantifikacijom pojavu. Međutim, ako je vaš rad skup implikacija i zaključaka iz obimnijeg fiskalnog materijala, čudno je što se na takve radove ne pozivate. Iz rada se vidi vaš stav, a ne i da sudovi počivaju na uvidu u državno računovodstvo. A tamo postoji brdo rupa, čak i za neupućene. Zato sam i naveo važna upozorenja Borke Vučić. Sedam godina nismo imali nikakvog stručnoj javnosti dostupnog završnog računa na budžetskom nivou Republike i Vi to sigurno znate.
Preporuke:
23
0
25 petak, 18 jul 2014 17:59
Steve Keene
koga zanima ovo je otvoreno pismo prof Keena EU povodom njihove ekonomske politike, vredi pročitati http://rwer.wordpress.com/2014/07/01/an-open-letter-to-brussels/
Preporuke:
16
0
26 petak, 18 jul 2014 18:07
Suština priče o fiskalnoj disciplini
je dalje siromašenje i pauperizacija. U tu svrhu na sceni je odavno "prostituisanje" ekonomista. Jedan od primera je i sledeći "Neki ekonomisti (da ne pominjemo političare) pokušavali su da uguše čak i pomen nejednakosti: „Od tendencija štetnih za zdravu ekonomiju najzavodljivije je, a po mom mišljenju i najotrovnije, fokusiranje na pitanje raspodele“, rekao je 2004. Robert Lukas sa Univerziteta u Čikagu, najuticajniji makroekonomista svoje generacije."

Najsvežiji primer detronizacije matematičkih modela u ekonomiji je Tomas Piketi iz Francuske sa svojim delom o Kapitalu za 21 vek "Piketi ruga ekonomskom pozivu zbog njegove „detinjaste opsednutosti matematikom“

Piketi ide dalje "nismo samo vratili na 19-vekovni nivo nejednakost prihoda, već i da se vraćamo u „nasledni kapitalizam“ gde ključne poluge ekonomije nisu u rukama talentovanih pojedinaca, nego porodičnih dinastija."
Preporuke:
26
0
27 petak, 18 jul 2014 18:18
...
Verujem da je važnija istina no pristojnost.

Uostalom vrhunskom nepristojnošću smatram izvrtanje činjenica u mojoj nauci - ekonomiji i služenje ne društvu već odabranim društvenim grupama koje stipendiraju strane vlade da se usavršavaju u upropaštavanju domaćih ekonomija po povratku!

Sećam se dr Pavla Petrovića, sina Dušana Petrovića Šaneta, po svemu ostalom sasvim prosečnog, koji je posle povratka sa školovanja ili usavršavanja u SAD doneo priču o ekonometriji da zaseni prostotu. Spadam u retke koji su prošetali kroz taj predmet sa visokom ocenom, ali je to i dalje ostao predmet na nivou uvrede za inteligenciju po stepenu simplifikacije i stupidnosti pretpostavki!
Preporuke:
26
1
28 petak, 18 jul 2014 18:27
pohvala autoru
Kada neko poput "dr.Mr", napiše 7 (sedam) komentara od ukupno dvadesetak, to znači da ga nešto žulja, ili je lično pogođen i frustriran. Sa nekim delovima njegovih komentara se i slažem, ali kada sam video da truća nešto o "komunizmu" kao glavnom krivcu za postojeće stanje, onda mi je postalo jasno o čemu se radi. Možda to što je navedeno u tekstu nije kompletan spisak "jahača naše ekonomske apokalipse", ali sve što autor navodi jeste problem i jeste bilo loše. A to vam je gospodo pravi pravcati kapitalizam, u realnom obliku kakav danas postoji u stvarnosti (imperijalizam, pljačka, diktat velikih sila i multinacionalnih korporacija), a ne u vašim snovima i knjiškim liberalnim konstrukcijama.
Preporuke:
12
28
29 petak, 18 jul 2014 18:50
nezavisan analitičar
Zanimljivo je da autor ne pominje da je u periodu Koštuničine vlade bio najveći privredni rast kao i da je zabeležen do sada, na žalost, nenadmašen priliv stranih direktnih investicija?!

Prećutkivanje ovih činjenica a insistiranje na visini plata u Koštuničino vreme, koje uzgred nije ni istinito, je dovoljan argument da se zaključi da je autor pristrasan što ga diskvalifikuje kao ozbiljnog naučnika a svrstava u grupu partijski svrstanih ekonomista u vrednosnom smislu (nezavisno od članske karte ili ne).

Uostalom to je tipično za Fefu gde autor predaje. Fefa ima samo jednog gazdu a on je preko bare i u smislu stipendija i u smislu ekonomskih teorija.
Preporuke:
26
6
30 petak, 18 jul 2014 19:00
...
Svaka pohvala komentatoru dr mr.
Verujem da njega žulja sve isto što i ostale a da je elementarno pravo i demokratsko da napiše koliko god želi komentara.
U tom smislu autor je uspeo da isprovocira ovim radom, iako mu to nije bila namera.
Preporuke:
25
1
31 petak, 18 jul 2014 19:24
NSPM Web
@...
demokratsko da napiše koliko god želi komentara.


Zapravo, zatrpavanje komentarima (tzv. "fladovanje" - flooding je zabranjeno na sajtu). Ne tvrdimo da se desilo u ovom slučaju, već samo napominjemo kako ne bi bilo nesporazuma ubuduće.

Hvala na razumevanju.
Preporuke:
16
12
32 petak, 18 jul 2014 19:38
dr mr
[Kada neko poput "dr.Mr", napiše 7 (sedam) komentara od ukupno dvadesetak, to znači da ga nešto žulja, ili je lično pogođen i frustriran. Sa nekim delovima njegovih komentara se i slažem, ali kada sam video da truća nešto o "komunizmu" kao glavnom krivcu za postojeće stanje, onda mi je postalo jasno o čemu se radi. Objasnio sam da je problem u pogrešno naslovljenom tekstu koji je prenet. Web tim je pogrešno preneo naslov i na osnovu toga je izgledalo da je autor promašio temu. A onda se autor javio i objasnio o čemu se radi, pa sam proverio na njegovom blogu. Greške se dešavaju kad se radi, ali ova greška je uzrokovala mnoštvo mojih komentara. U protivnom, napisao bih samo jedan ili dva. Žao mi je ako se nekom ne dopada moj kritički stav prema komunizmu. Neću se više javljati na ovoj temi. Još jednom, pohvala autoru na trudu.
Preporuke:
14
2
33 petak, 18 jul 2014 20:58
Amarkord
Da li je autor Goran Radosavljević,bivši šef odseka za privredu i finasije u kabinetu Božidara Đelića u vreme druge vlade V.Koštunice i državni sekretar Ministarstva fin. u vladi M.Cvetkovića od 2007. do 2012.godine.Pitam,jer ako je to ista osoba,čudi me što na osnovu ZNANJA, etike struke, morala profesije i kao ODGOVORAN državni činovnik na položaju, nije tada pokušao da se distancira davanjem ostavke(ako već nije mogao da spreči jer je imao ministra i predsednika Vlade iznad sebe)od takve politike već je sprovodio 5 godina(!),a što bi se očekivalo od nekoga kome su kao predavaču,struka i znanje na prvom mestu,a koji bi danas mogao sa punim moralnim pravom da analizira i kritički se osvrće na tu politiku. Podsećam da je tada bilo ekonomista (D.Popović - B.Begović),koji su na pogubnost takve politike posebno od 2008. javno ukazivali.Ako autor tada nije imao znanje to da uvidi ili zbog položaja prećutao, nemam šta da kažem. Izvinjavam se autoru,ako nije taj G.Radosavljević član DSa.
Preporuke:
40
2
34 subota, 19 jul 2014 08:48
nadamo se
da će autor odgovoriti na gornje pitanje iz komentara?
Preporuke:
17
1
35 subota, 19 jul 2014 08:51
Amarkord je u pravu - biodetalji sa autorovog bloga
Do jula 2012. godine bio je Državni sekretar u Ministarstvu finansija, nakon čega savetnik u Fiskalnom savetu do decembra 2012. godine kada prelazi u NIS.

U periodu od juna 2007. godine do maja 2011. godine bio je ekonomski savetnik potpredsednika Vlade.

U periodu od 2004. do 2007. godine bio je zaposlen kao istraživač u Centru za visoke ekonomske studije u Beogradu.
Preporuke:
20
1
36 subota, 19 jul 2014 10:20
pitanje za neke komentatore
Pa šta ako je bio ovo ili ono? Ovde se radi o tome da li su ispravne ili ne teze iz njegovog teksta? Šta nije tačno od ovih navedenih "jahača apokalipse" koje pominje? Mislim da pojedinim komentatorima ovde smeta nešto drugo, pominjanje Koštunice i njegove vlade kao saodgovorne za neke od pomenutih "jahača", a Koštunica ovde kod nekih još uvek ima status "svete krave".
Preporuke:
1
23
37 subota, 19 jul 2014 11:15
gavrilo
najgore u cijeloj priči je da jahači dolaze i odlaze a da niko ne ODGOVARA i ne oblači dres braće dalton!Kada bude uvedena u ovoj bijednoj zemlji ODGOVORNOST ne samo na papiru onda možemo reći da je "država" progledala!
Preporuke:
9
0
38 subota, 19 jul 2014 12:24
odgovor komentatorima
Pa u tome i jeste stvar. Autor je bio funkcioner u tim vladama (doduše nije u vreme VK),i sedeo je na sednicama Vlade u odsustvu ministra. Koliko sam shvatio autor pominje period i dok je on bio na položaju. Hajde da uzmemo da je VK kriv do maja 2008.. Šta ćemo za posle? Autor je tada učestvovao u kreiranju i sprovodjenju finasijske politike ove zemlje. Pitanje je, znajući da nije mogao da spreči ucene, zašto se nije povukao sa funkcije kao svaki čovek znanja i struke. Ako je autor političar i vojnik stranke onda ok, ali onda nema pravo da danas kao stručnjak/asstent predavača drži predavanja o stvarima kojima je direktno doprineo. Ovde se radi o moralu i odgovornosti u politici. Ne osporavam autoru pravo na mišljenje, ali pitam zašto je to sprovodio ako je znao da je to pogubno, a pogotovo zar nije malo degutanto kritikovati nešto u čemu ste svesno učestvovali. Moralni čin neslaganja je povlačenje sa polažaja i to je najmanje što je kao budući profesor mogao da učini.
Preporuke:
19
0
39 subota, 19 jul 2014 12:56
odgovor jednog od komentatora
Da li Vi stvarno mislite da neko ko je bio deo ovakvog sistema i to u Đelićevo vreme ima prava da se sada predstavlja kao nezavisan i kao neko ko nije saučesnik???
Da ste pažljivo čitali videli biste da su podaci kojima autor raspolaže netačni, kako onda teze mogu biti tačne? čisto metodološki. Generalno u širem kontekstu mislim da je ako ste već pročitali komentare ovo vaše pitanje retoriško.
Možda je vama upravo Koštunica trn u oku i projektujete svoj animozitet na istog nazivajući ga svetom kravom?!! vrlo nepristojno, ali od žutog ili predpetooktobarca za očekivati.
Koštunica je pomenut u meri u kojoj ga je autor pomenuo i to samo u kontekstu netačnosti podataka kojima autor raspolaže namerno ili ne kukavički izbegava da vremenski locira probleme upravo u vreme kada je on bio na državnim pozicijama i saučestvovao u tome.
Ako je iko dakle, saučesnik to je autor.
Jeftin vam je spin!
Preporuke:
19
0
40 subota, 19 jul 2014 15:45
Turas
Nisam ekonomista ,komentare sam razumeo . Pogotovu one što se tiču etike autora i nekih komentatora koji je različito tumače . A morate priznati pored sve naučene potkovanosti -- moral je jedan .Nije ekonomija da se deli na fiskalnu i ostalu "apokaliptičnu"što se Srbije tiče . Danas se potvrđuje pravilo .Diplome , doktorati sa obrazom (poštenjem) nisu obavezno u sprezi .Gospodo zato na "vašem" obećanom zapadu u poštenje niko ne veruje .Tamo postoje zakoni koji su ekvivalentni strukama .Sve je obuhvaćeno . Najviše , državne službe koje kod nas zakoni "zaobilaze"i otuda imamo ovo danas što imamo . Imamo imunitet na krađu , na izlaganje neistina da ne pričam koliko je to smešno.
Zato naši "lideri" pričaju po medijima ,profesori na katedrama , a ni narod nije ništa bolji - svakojake neistine i gluposti .
Preporuke:
10
1
41 nedelja, 20 jul 2014 00:13
Pavle Sarapa
Redak primer ogromne proizvoljnosti u pisanju. Kad već ovako piše red bi bio da navede izvor statističkih podataka kojima barata, a ovako i laik vidi da ovo ne može biti tačno - ta povećanja za 3,5 i 2,5 puta. Ima tu i dobrih i tačnih postavki, ali kao celina je skoro neupotrebljivo. Neću dalje da obrazlažem jer vidim po drugim komentarima da su ga ostali već prosto "rastrgli" svojim primedbama.
Preporuke:
9
1
42 nedelja, 20 jul 2014 03:55
putnik
Lijepo je sto komentatori ovde pokusavaju da uvode licnu odgovornost (vlade, autora, ljudi i naravno drzave), ali upravo ta odgovornost za ono sto se cinilo u ime drzave naroda i drzave nam je doslo glave.

Srbija nije nimalo specificna ili posebna, nismo nebeski narod vec smo samo medju prvima koji su se protivili svemu ovome. Nisu nas bombardovali zato sto smo mi srbi vec zbog politicara koji se nisu odma pridruzili zapadnom sistemu. A taj sistem u sustini placka kroz finanske manipulacije.

Kada su srusili Milosevica (koji ima mnogo svojih mana) uveli goli pljackaski kapitalizam sa novopecenim utjerivacima duga i oduzimanjem privatne i javne imovine kroz spekulacije i nove "evropske zakone" treba da nam bude jasno da nasi politicari nisu nas vec prestavnici tudjih interesa i problema.

Unisti privredu i pripoji trziste, to je mantra EU od 1990 u evropi. Vidjelismo sta se desi kada ti lokalni policari nisu spremni da dovoljno brzo uvedu te "reforme" kod nas i u Ukraini.
Preporuke:
2
0
43 nedelja, 20 jul 2014 04:05
putnik
drugi dio mog komentara

Dinkic i njemu slicni su prestavnici ljudi i sistema koji su opljackalji daleko bogatije, jace i uredjenije zemlje.

Bankarski sektor na zapadu je od vladavine precjednika regana podivljao, do tada su i u americi bili na znazi zakoni protiv zelenasenje (usury) koji su ogranicavali kamate na do deset posto. Danas mozete da vidite platne kartice sa kamatamo od 29% posto.

To divljanje je vec dobro kreirano i scenirasano tako da 1980 je americka elita (top 1%) imao 8% posto ukupne zarade dok je donja polovina imala 12% svojine. Das elita posjeduje 20% amerike dok je donja polovina stanovnista spala na svega 8 posto vlasnista.

Ovo masivno bogacenje je omoguceno kroz finaske spekulacije i kreiranje novih fiktivnih finasiskih proizvoda (derivative, CBOs, syntetic CBOs) koji su uprocesu upropastili realni razlog za postojanje bankarskog sektora.

Sve te veoma dobro uhodane pljackaske procese uveli su i kod nas.
Preporuke:
5
0
44 nedelja, 20 jul 2014 07:03
bog dano vic
potpuno nekompetentni ljudi loseg morala rade najvazniji drzavo drustveni posao rezultat je vidljiv na zalost bice sve gore..
Preporuke:
6
0
45 nedelja, 20 jul 2014 12:49
Vladimir
Posebno je zabrinjavajuće veoma visoko povećanje plata u junu 2006. i januaru 2007


Nadalje je svaka diskusija besmislena.

Bolje procitati tekst o "30 predloga...", i UKINUTI plate i penzije..valjda je to vrhunac ekonomske "nauke"...

Najlepse je sa platom 3DM, prevedeno u evre, 1,5 ili neka uracunamo 100% povisicu, pa da bude 3€ nadnica za uredan mesecni dolazak na posao, od 7 i 30 do 16h, uz pola sata neplacene pauze, 22-23 dana...

Tuzno i sramotno nepoznavanje(namerno?) smisla drustvene zajenice i drzave uopste..
Pride, pominjanjem Kostunice(kome se najvise i zamera jacanje Drzave), postaje jasan nivo Banana republike, i eksperata koji po njoj vrsljaju i propagiraju razne "ekonomske" mantre...
"We is experts..." citat "iz Ali G in da hause"
Preporuke:
5
0
46 nedelja, 20 jul 2014 13:46
Goran Radosavljević
Izvinjavam se što ne stižem da odgovorim. Moja biografija je na blogu. Bio sam državni sekretar od 2011-2012, ali nisam bio zadužen za fiskalni sistem. Nisam sedeo na Vladi i nisam imao neki veliki uticaj na fiskalnu politiku. Ali u onoj meri u kojoj neko smatra da jesam, ja ne bežim od svoje odgovornosti. Imam dovoljno dobrih stvari koje sam uradio za 5g u Vladi i time se ponosim. Ali mislim da to nije tema

Koštunica i investicije? Mora da se šalite. U to vreme novih investicija gotovo da nije bilo već samo privatizacija i dovlačenje para kroz bankarski sektor. I to što smo dobili kroz privatizaciju neproduktivno je potrošeno. Bilo je privrednog rasta,ali ga je bilo svuda u svetu u mnogo većoj meri.

Tema teksta je da skrene pažnju na velike fiskalne probleme koji nisu tu od juče. Iza svega ovoga stoje proračuni,ali nisu deo teksta. Ako nekog interesuje mogu da pošaljem.

Ja sam protiv smanjenja plata i penzija, nije to tema. Ali sam protiv rasta istih preko realnih mogućnosti
Preporuke:
1
7
47 nedelja, 20 jul 2014 19:55
Dr Jela Bisic
Priznajem da(do ovog momenta)nisam procitala sve komentare.Priznajem da su moji komentari obicno dugacki,i izvinjavam se zbog toga.Da moze to da se napise krace-zvalo bi se telegram,a ne komentar.Ipak-izvinite.Da predjem na stvar.Niko ne spori da je Kraljevina Jugoslavija(sve do 6.4.1941.,dakle)imala zdravu ekonomiju.Nismo,naravno bili velesila-ali nismo bili bankroti,prezaduzeni i sl.Dinar je imao zlatnu pdlogu.Ne racunajuci razdoblje II sv.r.,jer za vreme rata,u okupiranoj zemlji,ne moze da bude normalna(ni)ekonomija-propast je mogla da pocne posle"oslobodjenja".Dakle posle 44.Ona se sastojala u promeni vlasnistva nad svim kapitalom(do najmanjeg)i pri tom ta promena vlasnistva je donela neracionalno koriscenje kapitala.On vise nije davao prinos,profit koji je davao pre.Tome je bilo vise razloga,i to sad ne bih objasnjavala.Kada je doslo do raskida sa SSSRom 48.-orijentisali smo se da minus,koji je nastajao pri svakom obrtu kapitala,nadoknadjujemo zaduzivanjem(na Zapadu)Uzimali smo..
Preporuke:
1
1
48 nedelja, 20 jul 2014 19:58
Dr Jela Bisic
..kredite koji su prvo bili vrlo povoljni,pa povojni i na kraju nisu bas bili povoljni.Davali su nam ih kao kad diler novom kupcu prodaje drogu:prvo besplatno,a posle sve skuplje.A mi ni kamate nismo vracali,vec smo stalno trazii razne moratorijume.I na kraju smo uzimali(nepovoljne)kredite da vracamo kamate na nevracene kamate onih prvih.Mislim,da do dana danasnjeg,nista nismo jos vratili.I necemo,nikada.Zato prica da je ovo nastalo posle 5,oktobra(koju pricaju oni,koji hoce da kazu da je Zloba dobro vodio stvar,a ovi,posole uprskali)ili da je problem nastao devedesetih(a oni pre vodili zemlju iz uspeha u uspeh,a ne iz kredita u kredit)govore te price sa namerom.Svako ima svog krivca(Sloba,oni posle njega-pa i tu ima raznih,ko nas je,u stvari,najvise zaduzio)Svako hoce povratak u neko predjasnje stanje,pa kritikuje samo ono posle te tacke.A istina je-da smo bankrotirali sa zakonom o nacionalizaciji.
Preporuke:
0
1
49 nedelja, 20 jul 2014 23:34
putnik
to da nas je komunizam zakopao to je bez daljneg jer je unistio tadasnju srednju klasu koja je koliko toliko radila za bolje sutra.

Iako je SFRJ imala svoje mane mora se reci da investicije koje su se desavale isle su ka razvoju kako ekonomskom tako i na drugim poljima. Naravno da ljucka cud se nemoze promjeniti tako da je kupovina mira kroz socijalne mjere sve visa uzimala maha.

Kapitalisticki sistem je najgori na svjetu osim svih ostalih. Problem je u tome da se taj sistem urusava iznutra jer ljudi na vlasti budu potkupljavani.

Elita gleda na svoj uski interest bez razloga sta ce poslijedice proizvesti. Cim drzava uvede mjere da obuzda one koji kontrolisu ekonomiju dolazi to kontra reakcije, teorija o "Regulatory capture" i "deep capture" gdje regulativa je iznutra korumpirana od onih koje ta treba obuzda, tako da danas imamo finasiski sektor koji kontrolise i politicki i finanski sistem i regulativu koja treba da onemoguci pljackanje drustva.
Preporuke:
0
1
50 ponedeljak, 21 jul 2014 06:41
...
Dobro je da se autor javio i našao da prokomentariše da on nije odgovoran što se to desilo u vreme kada je on bio državni sekretar, dok je Koštunica odgoovran u vreme kada Koštunica već nije u vlasti 6 godina!

Kakav odgovor takav autor!

ps. za najveće investicije u vreme autoru mrske vlade znaju i vrapci na grani pa i Koštuničini i srpski neprijatelji, dovoljno je da pogledate bilo koji Memorandum ministarstva finansija koji se protezao unazad i na "njegov" period ili materijal EBRDa
Preporuke:
3
2
51 ponedeljak, 21 jul 2014 09:31
brm
"Da li Vi stvarno mislite da neko ko je bio deo ovakvog sistema i to u Đelićevo vreme ima prava da se sada predstavlja kao nezavisan?"
KO TO MISLI.. ne misli?
po autoru uzrok zla je NIP kada : "...je izgrađeno na desetine sportskih terena i školskih sala u mestima gde gotovo da nema đaka. Jednom rečju, pare su gotovo u potpunosti bačene bez ikakvog velikog i opipljivog rezultata kakav se očekuje od ovakvog projekta....Ta sredstva su u velikoj meri iskorišćena u političke svrhe, za gradnju seoskih puteva, domova kulture, seoskih škola i dr. "
ja veću besmislicu, u zemljiu reduikalne depopulacije svuda sem u Beogradu, koja istovremeno kuka što gubi deo po deo teritorije, dugo nisam pročitao, a konkurencija je zaista oštra
Preporuke:
1
1
52 ponedeljak, 21 jul 2014 09:38
Dr Jela Bisic
Za putnika:Da,zakopao nas je.Zato sto takav krupan,sveobuhvatan potez,kao sto je promena vlasnicke strukture,nije moguce lako ispraviti,"vratiti pastu u tubu".A kod nas se nije ni pokusalo to vracanje.Nije stvar samo u oduzimanju imovine,vec i ubijanju celog u jednog sloja,sa odredjenim nacinom misljenja.Takodje,radi se i o prestanku"proizvodnje"ljudi koji bi obnavljali taj sloj,i koji bi bili vaspitani od toga sloja,bez obzira da li su mu to bioloski potomci ili ne.Nacin razmisljanja cele nacije okrenut je u odredjenom pavcu.Kada je dosla promena sistema(odnosno kada je trebalo da se vratimo na kapitalizm,)90.,vise nisu postojali ljudi koji su upravljali kapitalom,i iz prakse znali kako se to radi.Zamislite da garazirate automobile,zabranite voznju,i kada,posle par decenija,umre i poslednji vozac,a ostane samo par onih,koji su,kao deca videli kako se vozi-vi dozvite zovnju.Ljudi,koji su upravljali kapitalom,mozda su stvarno bili"klasno svesna avangarda"kako su se pretstavljali-ali...
Preporuke:
0
0
53 ponedeljak, 21 jul 2014 09:45
Dr Jela Bisic
...ali nisu umeli da prave profit.Nije osnova pravljenja profita eksploatacija-ona je tu sasvim sporedna,sto pokazuju problemi sadasnjeg kapitalizma.Osnovna je organizacija proizvodnje i sposobnost ulaganja u ono sto je profitabilno i uravnotezavanje toga sa onim sto je opste korisno(za covecanstvo,za ekologiju,a ne samo momentalno za neciji dzep)Mi smo kao...
Preporuke:
0
0
54 ponedeljak, 21 jul 2014 09:47
Dr Jela Bisic
..pojedinci,individue,svako za sebe,a i kao kolektivitet,kao nacija,mentalno ostecni komunizmom.Posebno smo osteceni"sto nam je islo dobro".Ogranicenja,negativnosti,koje su osecali,imali,u kojima su ziveli gradjani drugih komunistickih drzava-mi smo"prevazisli",relativno lako i dosta brzo smo(zahvaljujuci 48.)"isplivali"iz svega sto nam je,kao konformistima bez principa,smetalo.Ustvari,48. je za vecinu bila olaksanje-obracun unutar Partije,u kome je meksa struja,ona za saradnju sa Zapadom,i za uzimanje kredita od kapitaista,pobedila.Partija je jos dosta godina bila zauzeta samom sobom.Setimo se Djilasa,pa Chopicha....Nju su zanimala leva skretanja,opomene da se kurs menja ulevo.Putovnje u Trst je bilo odobreno.Uskoro i rad u Nemackoj.Onda je nastupila privredna reforma,pa samoupravljanje.Samo najludji su se bunili.Broj onih koji su se usudjivali,da makar i pomisle na restauraciju kapitalizma bio je minimalan-ako je takvih bilo.Setimo se studentskih zahteva 68.(levi,...
Preporuke:
0
0
55 ponedeljak, 21 jul 2014 09:49
Dr Jela Bisic
...levlji od Tita!Kakva restauracija kapitalizma-oni su trazui uklanjanje crvene burzoazije!Korculanska skola,Mladi Marks(na ivici anarhizma...)levo od levljeg,borba protiv komunistickog etatizma i tehnomenadzera.Sa takvim materijalom,u svim drustvenim slojevima,na svim stepenima obrazovanja mi smo se vratili u kapitalizam.Drugovi su kapital medjusobno podelili.Da li se pitate:otkud Miskovicu nilion da osnije prvu privatnu banku,kod nas,posle 90.?Pa dao mu drug Sloba.A zna se da je najteze steci taj,prvi milion.
Preporuke:
0
0
56 ponedeljak, 21 jul 2014 13:14
putnik
@Dr Jela Bisic

Slazem se sava u potpunosti posebno kada govorite o ljudima koji su vodili ili posjedovali proizvodne kapacitete.

Problem je sto ovi novi kapitalisti uopste nemaju razumna iskustva da realiziju da u velikim sistemima se mora da radi mukotrpno da bi se ostvario profit od par procenata (2-3% posle svega, 5% ako ste genius), njima je u interesu sa da prekonoci brzo steknu nesto, a to nesto je jedino moguce preljevanjem javnog u privatni kapital. I nazalost najcesce u tom processu uniste taj javni kapital, fabrika zatvorena i vapi prazna umjesto da neko tu nesto radi.
Preporuke:
0
0
57 ponedeljak, 21 jul 2014 19:43
Vladimir @ autor
Kostunica i strane investicije?..pa jos pezorativno?
Najviši priliv SDI je ostvaren 2006. godine, u kojoj je realizovana prodaja „Mobtela“ norveškom„Telenoru“po ceni od 1,6 mlrd. evra. Neto SDI su prešle nivo od 1,0 mlrd. evra još tokom šest godina posmatrnogperioda(2003, 2005, 2007, 2008, 2009 i 2011. godine


tekst
http://www.academia.edu/6152056/Investicije_u_SR1

U cemu je problem? Ako postoje, ili je "postkostunicina" era zaklonjena nekom drugom, politickom mantrom. Rasturanja drzave i ekonomskog kolapsa.

To je demant sto se tice investicija.

Pocetak propasti, ako trenutno skrenemo pogled sa mahnitog dojenja partijskih vojski, budzetskim i kreditnim novcem, udbasko-odabranih tajkuna, koji apsorbuju odredjene kolicine zdravog novca, je trenutak VELIKOG udovoljenja koalicionih apetita partiji PUPS, koja je ekonomski obrazlozena, prakticno prostim racunom, da je finansijska katastrofa neminovna...

Ali..ONI su jos uvek NA vlasti..pa mozda..
Preporuke:
3
0
58 utorak, 22 jul 2014 00:03
Dr Jela Bisic
Za putnika:Kod nas jos zivi,u svim slojevima,bez obzira na ekonomsko stanje,pretstava o kapitalisti kao lenstini,koji spava,i skuplja pare(same mu se skupljaju)tako sto cedi i eksploatise radnika.Na ovaj nacin naslikan kapitalista nije imao nikakvo pravo da trazi bilo sta-zato mu se sve i uzimalo,a ne samo kapital ulozen u posao.I venecijanska ogledala,stilski namestaj,porodicne slike-sve se uzimalo da bi se uzelo ono sto je on oteo.On za svog radnog veka-nista nije zaradio,nista nije stvorio.Kad su nacionalizovali kapital-novi vlasnici su se tako i ponasali.Dok se sredstva za proizvodnju ne razviju do te mere, da svako radi prema mogucnostima(koliko mu se cefne)a dobija prema potrebama(odnosno sve sto mu padne napamet)-avangarda je sebi dodelila da se malo kapitalisticki"bashkari"i da onda,umesto kapitalista(ipak malo manje od njih)eksploatise radnicku klasu,ali dobijeni novac vraca "drustvu".Uglavnom.Iz istog bezveznjachkog semena nikli su i tajkuni.Uglavnom bivsi drugovi(mnogo...
Preporuke:
0
0
59 utorak, 22 jul 2014 00:04
Dr Jela Bisic
...manje drugarice,koji u zivotu nista i nikada nisu radili,pogotovo posteno.Secate li se pozitivne nule?Matematicki fenomen naseg samoupravjanja.Ili korisnih malverzacija.Bilo je toga jos,ne mogu bas uvek svega da se setim.Kada takvom coveku date fabriku-on razmislja kao oni skupjaci gvozdja(Da budem pravedna-mnogi nasi sugradjani,koji zive od skupljanja sekundarnih sirovina bili bi mnogo bolji u biznisu).Merkaju za koliko mogu da prodaju masine na kilo(kakve god da su-masine su masine)i koliko vredi zemljiste ispod fabrike.Shibicari koministickog tipa.Jos smo i dobro kako moze(i treba)da bude.Bog Vas sve pozivio.
Preporuke:
0
0
60 utorak, 22 jul 2014 17:07
Goran Radosavljević
Za Vladimira:

Za vreme Vlade Vojislava Koštunice Srbija je imala na papiru najveće SDI. Kažem na papiru, jer suštinski su se najvećim delom (preko 80%) sastojale od bankarskih kredita (banke u Srbiji uzimale su kredite od centrala) i privatizacije. Gotovo da nije bilo greenfield investicija.

Međutim, sve to ne bi bilo tako loše, da su sredstva dobijena iz privatizacije potrošena na produktivan način (da smo npr. napravili Koridor 10). Ovako, prodali smo preduzeća, pare pojeli i popili i sada nemamo ni jedno ni drugo. Da ponovim, ja ne sporim visinu inveticija, već način korišćenja para od privatizacije.

Pri tome, Koštunisa je kriv po komandnoj liniji, kao i mnogi pre njega i posle njega. Direktan krivac je Dinkić. To sve lepo piše u tekstu.

Spreman da odgovorim na sve vaše komentare, samo ih slobodno ostavljajte na blogu, ovde ne stižem da odgovaram.

Hvala svima na komentarima
Preporuke:
2
3
61 sreda, 23 jul 2014 10:32
Naše ime POTPUNO ZBUNjEN PIMPLOVANjEM
Bio sam državni sekretar od 2011-2012, ali nisam bio zadužen za fiskalni sistem. Nisam sedeo na Vladi i nisam imao neki veliki uticaj na fiskalnu politiku. Ali u onoj meri u kojoj neko smatra da jesam, ja ne bežim od svoje odgovornosti. Imam dovoljno dobrih stvari koje sam uradio za 5g u Vladi i time se ponosim. Ali mislim da to nije tema


1. Bio državni sekretar 0d 2011-2012 (to su dve godine, maks.)

2. NIJE sedeo NA Vladi i NIJE imao "neki veliki uticaj na fiskalnu politiku"???

-čekaj malo: ja ne sedim NA Vladi i NEMAM stoga ni veliki ni mali uticaj ni na šta! Kako to vi koji ne sedite NA Vladi možete imati ikakav uticaj, pa čak i neveliki?
- "ali u onoj meri u kojoj neko smatra da jesam"...
Pa stani bolan! Ili jesi ili nisi!!!Kako sad možeš biti odgovoran u bilo kojoj meri zato ŠTO TO NEKO SMATRA!!??

3. "koje sam uradio ѕa 5g u Vladi...i time se ponosim"
- tvrdi da NIJE sedeo NA Vladi, a sad kaže da jeste! I na kraju, ne hvali se, nije tema :-)
Preporuke:
5
0
62 sreda, 23 jul 2014 11:03
...
Vladimir je sve rekao! nepotrebno je dalje komentarisati ovaj članak i autora
Preporuke:
3
0
63 sreda, 23 jul 2014 11:10
Zalud nada
da ćemo posle ovakvog teksta i vaše elaboracije posetiti vaš blog, mnogo boljih blogova, komentatori su već naveli slobodnomislećih prof ekonomije o Australije do Evrope ima na koje vredi korisno utrošiti vreme i proširiti vidike u ekonomiji od vašeg, na sreću.
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner